Németh János Szekszárdi Porkoláb Cuvée 2006
Néha gondban vagyok, mit is kóstoljak meg. Most ilyen problémám nem volt. Egyrészt vörösbort kívánt a szervezetem a sok hárslevelű közepette. (Úgy látom, ez nem egyedi eset.) Másrészt a Radovin Borműhely megnyitotta XIII. kerületi kapuit, ahol rögvest akciósan kínáltak borokat, köztük az általam még nem kóstolt Németh János két tételét is. Harmadrészt: legutóbbi somlói kirándulásomon Takács Lajos hívta fel a figyelmemet a fiatal szekszárdi borászra, s az ő Porkoláb cuvée-jére. Eldöntetett: ezt a bort dugóztam ki.
Németh Jánosról nem sokat tudok. Idén a Szekszárdi Borvidéki Borversenyen átvehette a Legfiatalabb Borász címet – írta a Tolnai Népújság. A magam részéről jobban hiszek a Pécsi Borozónak, mégiscsak több értelme van Legfiatalabb kiváló borásznak lenni egy borvidéken. Saját birtoka 5,5 hektár, ez a Szekszárd melletti Ivánvölgyben terül el. Emellett 2,5 hektárról vásárol fel szőlőt a pincészet. Duplájára tervezik emelni a jelenleg évi 15 000-es palackszámot, ehhez folyamatosan új területeket keres a vincellér. A fajtaösszetétel tipikusan szekszárdi: cabernek, merlot, kékfrankos és a Görögszóból származó syrah - talán csak a kadarkát lehet hiányolni. Mivel a borászt nem értem el, így a pályakezdésről, művelésmódról, hozamokról információm nincs. Ha majd a cabernet franc-ra sort kerítek, remélem ezekre is ki tudok térni.
Azt viszont a cikkben vizsgált bor hátcímkéjéről tudom, hogy a Porkoláb elnevezés jelen esetben nem a várparancsnok, vagy börtönőr régies elnevezését, hanem egy dűlőt takar. Ezt a házasítást a borász csak kiváló évjáratokban tervezi elkészíteni. A 2006-os évjáratú bort 40% merlot és 60% cabernet sauvignon alkotja. Kitöltve, az előzetes várakozásimra rácáfol a szín: nem sűrű, feketébe hajlóan bordó, inkább kifejezetten meggypiros. Beleszagolva a pohárba elsőre a merlot vezető jegye uralkodik – erőteljes málnaillat csapja meg az orrom. Levegőztetve a feketecseresznye lesz az uralkodó gyümölcs, de van valami zavaró, kissé nyers fűszerpaprika illat is, mintha nem teljesen érett volna be a cabernet. 2006-ban vajon ez megtörténhetett? Ezzel a jeggyel szemben áll a másnap megjelenő enyhe erdei lekvár illat. Ha pozitívan nézem, akkor a bor illata komplex, ha rossz napom van: bizonytalan.
A korty nem segít eldönteni, vajon teljesen beérett anyaggal dolgozott-e a vincellér: ott a zöldesség nem tűnt fel. Van helyette fűszeresség, főleg édes komponensekből összerakva. A tanninokat nem ezen a boron fogják szemléltetni: épp csak jelen van a csersav, karcolni, komoly összehúzó hatást kifejteni esélye sincs. A lecsengést első nap a keleties fűszerek határozzák meg; másnapra kicsit bezárkózik a bor, ekkor felbukkan egy kis kesernye is benne. Aztán ez az újraszellőztetéskor eltűnik. Az összbenyomásom, hogy ez egy szépen összerakott bor – ki-ki vérmérséklete szerint döntse el, hogy ezt dicséretnek veszi, vagy számára ördögtől való, ha ilyet olvas.
A tehetséget érezni rajta (öt pont), noha itt-ott némi bizonytalanság felbukkan még benne. Meggyőződésem azonban, hogy egy kicsit több izgalommal jóval nagyobb bor születhetett volna.
innen van: http://alkoholista.blog.hu/2008/09/01/egy_szolid_bortonor